2011 Championship Show

The Smooth Fox Terrier Association  

71st Annual Championship Show 

JUDGE MR KEITH JONES

RESULTS

Best In Show: Ch ROTUR CELTIC DESIRE OF ADAIRES
Reserve Best In Show: LIZONI SHADOW DANCER
Best Puppy In Show: GOSEL EARL GREY
Best Veteren In Show:
Ch CLASSICWAY BARNABY RUDGE
Dog CC : Int Ch SHILLELAGH USHAKA
Res Dog CC :GOSEL EARL GREY
Bitch CC: ROTUR CELTIC DESIRE OF ADAIRES
Res Bitch :CC LIZONI SHADOW DANCER

Minor Puppy Dog (5 entries)
1st: GOSEL EARL GREY
2nd: SANAMARIS SEVENTY SEVEN
3rd: BONEFIDE BOW TIE T.A.F
Res: TURNFLINDE MR MUSIC MASTER AT TERRAHAWK
Vhc: TURNFLINDE TROMBONE AT DAWN

Puppy Dog (6 entries, 1 ab)
1st:SANAMARIS SWEET TALKER
2nd: CHIPSTEAD HERMES
3rd: GOSEL CEYLONESSE
Res: TURNFLINDE MAESTRO PLEASE
Vhc: TURNFLINDE MR MUSIC MASTER AT TERRAHAWK
Junior Dog ( 2 entries)
1st: BOROVALE BRIGADIER
2nd: TAMARWAHY STRIPE
Special Beginners Dog (No entries)
Maiden Dog (1 entry)
1st: BONEFIDE BOW TIE T.A.F

Novice Dog (1 Entry)
1st: BONEFIDE BOW TIE)
Graduate Dog (4 entries)
1st: TURNFLINDE MAESTRO PLEASE
2nd: TURFLINDE MR MUSIC MASTER AT TERRAHAWK
3rd: TURNFLINDE TROMBONE AT DAWN
Res:TERRAHAWK TAMOSHANTER

Post Graduate Dog (3 entries)
1st: JACQSPOT ICEFYRE
2nd: SUFREDON ICON
3rd: CHIPSTEAD CELLO

Limit Dog (10 entires)
1st: DOBELANDS SILENT DANGER
2nd: JESUIE EN ROCK STAR
3rd: ROTUR CELTIC DREAM
Res: MISCHIEF IN DISGUISE FOR ZETAMAZ
Vhc: TUSKENRAIDER SKYWALKER

Open Dog (Entries..)
1st: Int Ch SHILLELAGH USHAKA
2nd: YOXELLA WRITERS BLOCK AMONG OAXACA
3rd: VERTWAY SCOTS GAURD AT LANYONS
res: BONZAI DE MALVAU
Vhc: DOBELAND TOUCH OF FROST AT ZETAMAZ

Veteran (4 entries, 1 ab)
1st: Ch CLASSICWAY BARNABY RUDGE
2nd: ROTUR CELTIC CLASSIC
3rd: GEDSTAR GOLDSTAMP

Minor Puppy Bitch (2 entries)
1st: TAMARWAHY CALISTON
2nd: TURNFLINDE MISS EUPHONIUM AT TERRAHAWK N.A.F

Puppy Bitch (4 entries)
1st: THUNDERCLAP MACKNIGHT
2nd: EQUIFOX SILVERY MOONLIGHT
3rd: TURNFLINDE MISS SYMPHONEE
Res: TURNFLINE MISS EUPHONIUM AT TERRAHAWK

Junior Bitch (3 entries)
1st: DOBELAND HOT TOTTY
2nd: EQUIFOX SILVER STARGAZER
3rd: ROXWAY EARLY DAWN AT TUSKENRAIDER
Special Beginners Bitch (2 entries)
1st: EQUIFOX SILVERY MOONLIGHT
2nd: BOROVALE CLEVELAND CLEO
Maiden Bitch ( 1 entry)
1st: TURNFLINDE MISS SYMPHONEE

Novice Bitch (2 entries)
1st: EQUIFOX SILVER STARGAZER
2nd: TURNFLINDE MISS EUPHONIUM AT TERRHAWK

Graduate Bitch ( 8 entries)
1st FORGEVALE SIMPLY STUNNING
2nd: JESUIE DEE JAY
3rd: DOBELANDS GIGGLE AND GOSSIP AT ZETAMAZ
Res: EQUIFOX GOLD FLUTE
Vhc: CHEZATREE AMAZING GRACE

Post graduate Bitch ( 6 entries)
1st: BELFOX IMAGE
2nd: YOXELLA WEAR IT WELL FOR ZETAMAZ
3rd: MIGLEY ELIEEN AT ENJAKAY
Res: EQUIFOX GOLD FLUTE
Vhc: DOBELANDS DREAMER

Limit Bitch (9 entries)
1st: LIZONI SHADOW DANCER
2nd: JESUIE MYSTIC
3rd:
Res: FORGEVALE FOURSTAR
Vhc: LANYONS EXTRA TOUCH

Open Bitch ( 7 entries)
1st: Ch ROTUR CELTIC DESIRE OF ADAIRES
2nd: SUFREDON SOUL MATE
3rd: THUNDERCLAP MACSWEENEY
Res: GLANDRATERRA DAWN TO DUSK
Vhc: MEROKAST VIXEN Sh CM
 
Members Stakes In Memory Of Miss Bishop (2entries 1 ab)
1st: TERRAHAWK MONS MEG